1. HABERLER

  2. GÜNDEM
  3. 19 Eylül Gaziler Günü Kahta’da kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü Kahta’da kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Kahta’da kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü Kahta’da düzenlenen törenle kutlandı..

A+A-

 

19 Eylül Gaziler Günü Kahta Kaymakamlığı bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. Daha sonra bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Törende günün anlam ve önemini açıklayan bir konuşma yapan Jandarma Astsubay Çavuş Tansu Ateş; “Bugün kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan ve gazilik onuruna erişen, kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle anma günüdür.

Yüce Türk milletinin şanlı tarihi, bizlere gurur veren ve her zaman övüneceğimiz eşsiz zaferlerle doludur. Bugün 2000’li yılların güçlü ve saygın Türkiye’sinin temelinde işte bu şanlı mücadele sonrasında kazanılan zaferler yatmaktadır.

TBMM tarafından Türk ulusu adına Ulu Önder Atatürk’e Gazi ve Mehmetçik ünvanının verildiği 19 Eylül 1921 tarihinin ‘Gaziler Günü’ olarak kabul edilmesi takdire değer bir vefa örneğidir. Şu anda içinde bulunduğumuz coğrafyada huzurlu, birlik ve beraberlik içinde yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincindeyiz. Şehit ve gazilerimiz, birlik ve bütünlüğümüzün, yurt sevgimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın en değerli simgelerindendir. Bu yurtsever insanlarımızın, yaşamlarını değerli kişiliklerine yaraşır biçimde, iyi koşullar altında sürdürebilmelerinin sağlanması, yalnızca onlara olan borcumuz değil, ulusal dayanışmamızı güçlendirmenin de değişmez koşuludur. Bu duygu ve düşüncelerle başta Başkomutan Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnet ve şükranla anar, değerli ailelerine ve yüce milletimize saygılar sunarız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gaziler onuruna baraj kenarındaki bir restaurantta yemek verildi. Buradaki programda bir konuşma yapan Kahta Kaymakamı Selami Korkutata; “Bugünkü yemek organizasyonu bir nevi birbirimizi yüz yüze görme ve tanıma imkanı sağladı. Şehir ailelerimizin, gazilerimizin bir ihtiyaçları veyahut sıkıntıları olduğunda kapılarımız kendilerine sürekli açıktır. Sizler bu vatan için canınızdan can verdiniz. Bunu karşılaştıracak veya bunun karşılığında her hangi bir şeyin olmadığını biliyoruz. Bunun için en azından bizler de bunun nişanesi olarak bu tür organizasyonlarla bir araya geliyoruz. Herhangi bir talebiniz ve isteğiniz olursa bu bizim için bir emirdir. Baş, göz üstüne her zaman. Kapılarımızın sizlere sonuna kadar açık olduğunu tekrar ifade ederken, hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haber: Şevket Bozkurt