1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT
  3. Kahta'da Hz. Ömer'in Adaleti ve Hoşgörüsü adlı oyun sahnelendi
Kahta'da Hz. Ömer'in Adaleti ve Hoşgörüsü adlı oyun sahnelendi

Kahta'da Hz. Ömer'in Adaleti ve Hoşgörüsü adlı oyun sahnelendi

İslam halifelerinden Hz. Ömer'in yaşamını konu alan ‘Hz. Ömer'in Adaleti ve Hoşgörüsü’ adlı oyun Kahta Kültür Merkezi'nde sahnelendi. .

A+A-

 

Ömer İnce'nin yönettiği oyun, İslam halifelerinden Ömer Bin Hattab'ın yaşamını detaylı bir şekilde ele aldı. Hz. Ömer'in İslam ile buluşması, olaylara bakışı ve hayata dair düşünceleri, halifelik dönemindeki adalet anlayışı tiyatro severlere aktarıldı.
Kahta Kaymakamlığı, İlçe Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün desteklediği tiyatro gösterisi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenler tiyatro grubu tarafından hazırlandı ve adalet ve eşitlik kavramlarının önemini bir kez daha hatırlattı.
Oyunda Hz. Ömer'in farklı inançlara sahip insanlar ve farklı etnik kökenlerden gelen kişilere karşı adil ve merhametli tutumu da işlendi. Hz. Ömer'in adaletinin sadece Müslümanlarla sınırlı kalmadığını, aksine tüm insanlar için eşit hak ve adalet talep ettiğini gösteren bu sahneler, izleyicilere hoşgörü ve anlayışın önemini aktardı.
Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfü Başli, program sonrası yaptığı konuşmada, “Bugün burada, İslam halifelerinden Hz. Ömer'in yaşamını konu alan bu anlamlı tiyatro gösterisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle, böylesine anlamlı bir etkinliği düzenlememize destek olan Kahta Kaymakamı Selami Korkutata’ya, Kahta Belediye Başkanı Mehmet Can Hallaç’a ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Fahri Doğan’a teşekkür etmek istiyorum.
Bu gösteriyi hazırlayan ve sahnede emek veren öğretmenlerimizi tebrik ediyor, gösteriye katılan ve destek veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Hz. Ömer'in hayatını ve adalet anlayışını anlatan bu oyun, bizlere önemli mesajlar verdi. Hz. Ömer'in adaleti, sabrı ve hoşgörüsü, bizlere günümüzde de rehberlik edecek önemli değerler sunmaktadır.
Böylesine anlamlı etkinliklerin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.
Haber: Şevket Bozkurt