1. HABERLER

  2. EKONOMİ
  3. Öztürk: “Samanlar bu yıl tarlada kalacak”
Öztürk: “Samanlar bu yıl tarlada kalacak”

Öztürk: “Samanlar bu yıl tarlada kalacak”

Şevket BOZKURT/ KAHTA (Adıyaman), (DHA) - ADIYAMAN’ın Kahta ilçesinde Veteriner Hekim Sırrı Öztürk, Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulunarak ihracat yasağı bulunan samanın tarlada kalmaması için sınırlı bir ihracat izni verilmesini istedi..

A+A-

 

Veteriner Hekim Sırrı Öztürk, “Saman fiyatı çok düşük ve büyük bir kısmı tarlada kalacak. Bu da anız yakılması ve yangınlarına sebep olacaktır. Hükümetimiz ve ilgili bakanlığın zaman geçirmeden sınırlı bir ihracat izni vermesi hem çiftçimiz hem de ülkemiz faydasına olacaktır” dedi.
Öztürk, açıklamasında; “Son iki yıldır ülke genelinde tahıl rekoltesinin iyi olması beraberinde saman veya balye olarak hayvancılıkta kullanılan sap miktarında da ciddi bir artış göstermektedir. Ülke genelinde başlayan ekin biçimleri arz fazlasından dolayı tarlada kalacak. Bu da haliyle anız yakmalarına sebep olacaktır. Daha önceki yıllarda gerek ülkede kısmi olarak görülen kuraklık diğer bölgelerden yapılan ihtiyaç temini ve saman ihracatının açık olması fiyatların yükselmesine sebep olmuştu. O günün şartlarında tarım bakanlığının da müdahalesi sonucunda ihracat yasağı getirilmiş ve özellikle hayvancılık sektörü rahat bir nefes almıştı. Ama şu an şartlar çok farklı. Saman çok, fiyat düşük ve büyük bir kısmı tarlada kalacak. Bu da anız yakılması ve yangınlara sebep olacaktır. Hükümetimiz ve ilgili başkanlığın zaman geçirmeden sınırlı bir ihracat izni vermesi hem çiftçimiz hem de ülkemiz faydasına olacaktır” dedi.