1. HABERLER

  2. EĞİTİM
  3. Alper Gezeravcı, Adıyaman’da öğrencilerle bir araya geldi
Alper Gezeravcı, Adıyaman’da öğrencilerle bir araya geldi

Alper Gezeravcı, Adıyaman’da öğrencilerle bir araya geldi

Adıyaman'da öğrencilerle bir araya gelen uzaya çıkan ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı, lise öğrencileri ile bir araya gelerek uzay çıkma serüveni hakkında bilgi verdi..

A+A-

 

Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonunda Perre Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen programa Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun ve birçok okuldan öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Astronot Gezeravcı, uzaya çıkma serüvenini baştan sona kadar Adıyaman’da eğitim gören lise öğrencilerine anlattı. Gezeravcı, lise öğrencilerine uzaya gitme sürecinin 14 günlük kısmını, ilk başlarından sonuna kadar olan süreçte görmüş olduğu eğitimleri, uzaya gitmeden önceki deneylerini ve yaşamış olduğu zorlu süreci anlattı.
Gençlere uzaya çıkmış olan ilk Türk astronot olmanın verdiği gururu özgüveni aşılayan Gezeravcı, konuşmalarında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Cumhuriyeti olarak cumhuriyetimizin 100. yılın ilk defa tarihimizde gerçekleştirdiğimiz bu astronot seçimine tam 36 bin Türk vatandaşı başvuruda bulundu. Tek bir ülke, tek başına 36 bin tane başvuru ortaya konuldu. Bu bizim için genç ekonomik, potansiyelin ve yapılacak her işte heyecanının çok net bir dışarı uğraşıydı” dedi.
Astronot Gezeravcı sayesinde öğrenciler uzay hakkında bilgi edinme fırsatı bulup motivasyon kazandı. Program sayesinde bilim ve uzay konuları hakkında bilgi sahibi olan gençler, kariyer seçme konusunda ilk Türk Astronot olan Alper Gezeravcı'dan ilham aldı.
Haber: Şevket Bozkurt