1. HABERLER

  2. EĞİTİM
  3. 24 Kasım Öğretmenler Günü Kahta’da kutlandı
24 Kasım Öğretmenler Günü Kahta’da kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kahta’da kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Kahta'da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı..

A+A-

 

Kahta'da 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfü Başli'nin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengini Kahta Kaymakamlığı Atatürk Anıtı’na sunmasıyla başladı.

Program, Kahta Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. 
Kahta Borsa İstanbul Fen Lisesi tarafından hazırlanan programda öğretmen ve öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin oratoryo ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.
Ayrıca, 6 Şubat depreminde şehit olan öğretmenlerin ve emekli olan öğretmenlerin anısına video gösterisi sunuldu.
İnsanın yaşamı boyunca sürekli öğrenmeye ihtiyaç duyacağını bu nedenle öğretmenlik mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu kaydeden İlçe Milli Eğitim Müdürü Lütfü Başli konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Öğretmenlik kutsal bir meslektir. İnsanoğlu yaşamı boyunca öğrenmeye devam edecektir. Öğrenmenin bir ayağı öğrenen, diğer önemli sacayağı ise öğretendir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve mefkûreler bütünüdür. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur.
Dolayısıyla öğretmen, evet öğretendir ama bununla birlikte eğiten, terbiye eden ve çocuğun içindeki cevheri ortaya çıkaran kişidir; öyle de olmalıdır. Bir çocuğu yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyetin, bir kültürün inşası demektir.
Sevgi dolu bir öğretmen, ışık demektir. Öğretmen, yeri doldurulamaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır.
Mevlana Celaleddin Rumi'yi, Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş-ı Veli'yi, Ahmet Yesevi'yi, Mimar Sinan'ı yetiştiren öğretmendir. Sultan Alparslan'ı, Fatih Sultan Mehmet'i, Yavuz Sultan Selim'i ve Mustafa Kemal Atatürk'ü yetiştiren de öğretmendir.
Bu duygularla, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım”  şeklinde konuştu.
Kahta Kaymakamı Selami Korkutata tarafından emekli olan Öğretmen Bahri Şenateş’e Hizmet Şeref Belgesi ve Aysun Yalçin’a ise boğazına poğaça kaçan öğrenciye heimlich manevrası uygulaması ve çalışmalarından ötürü teşekkür plaketi takdim edildi.
Program, adaylığı kaldırılan öğretmenlerin yemin etmesi ve akabinde Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde şehit olan ve emekli öğretmenlerin anısına mevlit okunmasıyla sona erdi.
Haber: Şevket Bozkurt