1. HABERLER

  2. YEREL HABER
  3. Badem diyarı Kahta’da hasat başladı
Badem diyarı Kahta’da hasat başladı

Badem diyarı Kahta’da hasat başladı

Şevket BOZKURT/ KAHTA (Adıyaman), (DHA) - ADIYAMAN’ın Kahta ilçesinde ülkenin önemli badem üretim merkezi olan ve Türkiye'nin badem diyarı olarak adlandırılan Kahta’da badem hasadı başladı..

A+A-

Adıyaman’da 100 bin dönümü aşan badem bahçelerinde hasat başladı. Kahta ilçesindeki 60 bin dönüm ekili badem alanına yönelen üreticiler, hem bölge halkına hem de ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.

Kahta ilçesine bağlı Hacı Yusuf Köyü’nde üretici Hilmi Taş’a ait 125 dönüm arazide 8 yaşındaki badem bahçesinde modern makinelerle badem hasadına başlandı.
Önceki yıllarda bir badem ağacından 10 kilo ürün aldıklarını fakat bu yıl dolu, don ve fırtınadan dolayı bir badem ağacından 7 kilo ürün aldıklarını belirten badem üreticisi Hilmi Taş, yine de hasadın iyi olduğunu söyledi. Taş, “125 dönüm alanda ekili ve 8 yaşındaki badem bahçemizde hasada başladık. Badem ağaçlarımızdan geçen sene ağaç başı ortalama 10 kilo aldık. Bu yıl dolu, don ve fırtınadan dolayı 7 kiloya falan düştü. Burada çalışman işçilerimiz Kahta'dan geliyorlar. Eskiden il dışına gidiyorlardı. Şimdi gurbete gitmeden kendi memleketlerinde çalışıyorlar. Hasada başladık ve şu anda durum iyi gidiyor” dedi.
Adıyaman'daki badem üretimin yüzde 60'ının Kahta’da olduğunu belirten Kahta Badem Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım, “Adıyaman, badem üretimi ve alanı bakımında Türkiye'nin birinci sırasındadır. Kahta ilçesi de Adıyaman'daki badem üretiminin % 60'ını temsil ediyor. Dolayısıyla badem üreticiliğinde, yetiştiriciliğinde, bilgisinde ve teknolojisinde lokomotif olan Kahta’dır. Adıyaman'ı birinci sıraya taşıyan da Kahta’dır. Hasat genel olarak başladı. En başta hesapladığımız rekolteye biraz zor ulaşmamız. Ama yakın bir rakamı yakalayacağımızı düşünüyoruz. Adıyaman 40 bin ton badem üretmek istiyordu. Fakat don, dolu ve fırtına zararından dolayı bu rekolte düştü. Hasat sonunda bunun sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Şu anda Kahta ilçesine bağlı Hacı Yusuf Köyü’nde badem hasadı yapıyoruz. Hem bakımlı hem de verimi olan bir bahçe. Hasadın tüm üreticilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Mevsimlik işçilerden Hacı Yusuf Ünver ise, Kahta’da badem ekilmeden önce her zaman fındık, kaysı, ya da patates toplamak için gurbete çalışmaya gittiklerini ama badem bahçelerinin çoğalmasından sonra kendi memleketlerinde çalıştığını söyledi.