1. HABERLER

  2. YEREL HABER
  3. Başkan Turanlı, üreticiler emeklerinin karşılığını alamıyor
Başkan Turanlı, üreticiler emeklerinin karşılığını alamıyor

Başkan Turanlı, üreticiler emeklerinin karşılığını alamıyor

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, ege menşeli tütün üreticilerinin 2021 yılında emeklerinin karşılığını alamadıklarını ifade ederek, fiyat politikalarının eskisi gibi devam etmesi halinde firmaların artık ekici bulamayacaklarını söyledi..

A+A-

 

2022 yılı ege menşeli tütün fidelerinin dikime hazır olduğunu ifade eden Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü Zorlu Turanlı, Adıyaman ilinde tütün fiyatlarının oldukça düşük tutulduğunu ifade etti. Turanlı, açıklamasında; “Ege bölgesi ile aramızda yaklaşık 14-15 TL gibi büyük bir fark var. Bu fiyat farkı en asgariye çekilmek zorunda, aksi takdirde firmalar tütün ekecek çiftçi bulamayacak. Geçen yıl fiyatların düşük olmasından kaynaklı bu yıl için çiftçide yüzde 20, tütün rekoltesinde ise yüzde 40 düşüş yaşanılacağı kanaatindeyiz” dedi.

Girdi maliyetlerinin yüksekliğine de değinen Başkan Turanlı, “Gerek mazot, gerek arazi kiraları, fideler gibi önemli kalemlerde artan fiyatlarla üretim yapılamaz duruma gelmiştir. 2022 yılı tütün fiyatlarının yakın zamanda açıklanacağı bu günlerde tütün firmaları temsilcilerine fiyat konusunda tatmin edici bir rakam açıklanmasını ve bu rakamın ise en az 45-50 TL bandında olması gerekir” diye konuştu.

Haber: Şevket Bozkurt